Rady

Díky svým dekorativním vlastnostem, ale i vzhledem k dlouhé životnosti a snadné údržbě, reprezentuje kamenná dlažba oblíbený architektonický prvek. Nejprve byla využívána na venkovní prostory a terasy, ale v dnešní době si kamenná dlažba našla hojné využití i v interiérech celého domu. V neposlední řadě k tomu přispěla i nesmírně pestrá nabídka.

Kamennou dlažbou lze utvářet celkový vzhled místnosti, jsou oblíbené rovněž díky dlouhé životnosti. Dlažba dokáže opticky změnit prostor, se správně zvoleným kamenem se Vám to podaří hravě. Pokud se jedná o podobu kuchyňských nebo koupelnových podlah či venkovních prostor jako jsou balkony a terasy, těší se kamenná dlažba velké oblibě. Kamenné dlažby se vyznačují především téměř neomezeným spektrem výtvarného pojetí, navíc kámen vhodně doplňuje všechny materiály vyskytující se uvnitř i v okolí domu.

Dlažby z přírodního kamene jsou rozděleny podle:

Tvaru:

 1. Formátované – pravidelné kamenné dlažby
 2. Neformátované – nepravidelné kamenné dlažby

Tloušťky:

 1. Pochozí kamenná dlažba
 2. Pojezdová kamenná dlažba

Opracování hran:

 1. Řezané hrany
 2. Štípané hrany
 3. Existuje mnoho druhů úprav hran na schodnice, kuchyňské a koupelnové desky, stoly atd.


Povrchové úpravy přírodního kamene (ne všechny druhy kamene umožňují všechny, níže uvedené, druhy povrchových úprav):

 1. Přírodní, štípaný povrch - natur surface. Naštípaný kámen z lomu, bez další úpravy. Vhodný na kostky, mozaiky, dlažby...
  kostka, mozaika, dlažba exteriér i interiér, obklady, fasády

  Více zde: https://www.kamenvavra.cz/materialy/
 2. Pemrlovaný povrch - bushhammered surface. Velmi hrubá úprava (pemrlicí vytvořený povrch s pravidelným "děrováním"). Působí plasticky a "nedbale". Vhodné na dlažby...
 3. Povrch Antique - opalovaný a následně kartáčovaný povrch - flamed + brushed surface. Plastický a hladký povrch. Vhodný na kuchyňské desky.
 4. Opalovaný povrch - flamed surface. Kámen je opalovaný plamenem. Je drsný a působí plasticky. Na povrchu zůstanou malé šupinky. Tato úprava je protiskluzová. Vhodné na dlažbu (k bazénu), schodišťové nášlapnice...
 5. Tryskaný povrch - sandblasted surface. Nařezaná kamenná deska se pod atmosférickým tlakem opískuje. Povrch je následně hrubý a drsný - protiskluzový. Vhodný na dlažbu, schodiště...
 6. Broušený povrch - honed surface. Broušená povrchová úprava je skoro stejná, jako leštěná. Je však o něco matnější a méně lesklá. Obvykle se používá na dlažbu, schodnice, podstupnice...
 7. Leštěný povrch - polished surface. O jeden, či dva technologické kroky delší leštění, než u broušeného povrchu. Kámen je dokonale vyleštěný. Vhodný na dlažby, kuchyňské a koupelnové desky, stoly, hřbitovní architekturu, schody...
  Jedná se o velmi hrubou povrchovou úpravu. Povrch kamene se pemrlicí, speciálním kamenickým kladivem,  "obouchá", a tak vzikne povrch s pravidelným děrováním.

  Více zde: https://www.kamenvavra.cz/materialy/
  Jedná se o velmi hrubou povrchovou úpravu. Povrch kamene se pemrlicí, speciálním kamenickým kladivem,  "obouchá", a tak vzikne povrch s pravidelným děrováním.

  Více zde: https://www.kamenvavra.cz/materialy/

Tloušťka dlažeb dle využití:
U pochozí dlažby v interiéru se využívá tloušťka dlažby 1 - 1,5 cm a klade se do flexibilního lepidla WILD STONE LM. U Travertinu pak používáme zásadně bílé lepidlo WILD STONE LM/W.
U pochozí dlažby v exteriéru se využívá tloušťka kamene 1-3 cm při kladení do lepicí malty NVL na zpevněný povrch, nebo pevnou železobetonovou desku. Nebo je možné využít tloušťku kamene 3-5 cm a klást dlažbu na sucho do štěrkového lože.
U pojezdové dlažby kladené do betonu nebo na železobetonovou desku je nutné využít tloušťku kamene 3-5 cm. Při pokládce do štěrku (kostky i deskovina), pak 7-10cm.
Při pokládce dlažby v interiéru je zapotřebí mít povrch co nejvíce rovný (mírné nerovnosti se vyrovnají lepidlem) a vyzrálý. Povrch musí být suchý a bez prachu (napenetrovaný). Před pokládkou kamenné dlažby je vhodné zpracovat kladečský plán dlažby, který ušetří materiál i čas. Následně použijte flexibilní lepidlo WILD STONE LM. Po položení dlažby se zaspáruje - částečně nebo celoplošně a po kompletním očistění a odstranění nečistot se dlažba impregnuje proti vodě a mastnotě.


 TIP: Při vytváření podlahy z kamene platí základní pravidlo: Pro velké prostory velké formáty, pro malé místnosti spíše střední formáty nebo mozaiky. Ale také zde existují výjimky. I malý pokoj může totiž díky velkoformátové dlažbě získat nádech velkrysosti. Populární je však i kombinace několika formátů (nař. Francouzský vzor) .

 

© 2018 Wildstone Všechna práva vyhrazena